Se afișează postările cu eticheta tourism adventure. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta tourism adventure. Afișați toate postările

sâmbătă, 29 mai 2010

TURISM GASTRONOMIC - SUPERLATIVE CULINARE

Vizitarea unei tari presupune, dupa cum ati aflat probabil, deja o multitudine de experiente noi, inclusiv de natura gustativa (culinara), de aici derivand si o forma de turism specifica. Aceasta se adreseaza in primul rand specialistilor, gurmanzilor dar si celor mai putin initiati, insa curiosi si cu ...stomac de fier.

Din pacate turistul roman tipic intra mai greu in aceasta categorie, gasind cu greu curajul sa se aventureze dincolo de mioriticul gratar/fleica/friptura/mici + cartofi prajiti + salata/muraturi (+ o manea pe val). Astfel, chiar daca peisajul din jur se schimba, continutul farfuriei lui tinde sa ramana acelasi..

Iata insa cateva bucate de lux care ar pune pe fuga multi curajosi. Si cum majoritatea-s de pe meleaguri asiatice, ma intreb daca au vreo legatura cu capacitatile iesite din comun ale eroilor din filmele lor (aia de fac tumbe pe pereti/prin copaci, fredonand si o melodie sugestiva in acelasi timp):

1. Supa de cuib de randunele: la mare pret (circa 100 euro bolul), in restaurantele chinezesti. Ingredientul principal: saliva uscata a unei specii de randunici din Indonezia. Proprietati atribuite supei: afrodisiaca, benifica pentru piele si sistemul imunitar.

2. Tofu (urat) mirositor - apreciat in China, Hongkong si Taiwan. Ingrediente: lapte, carne, ierburi si legume fermentate timp de cateva zile pana la cateva saptamani. Nu poate fi consumat in restaurante, e vandut insa pe strada, la targuri locale.

3. Frigarui de insecte coapte (sau crude) : lacuste, greieri, furnici, larve etc - foarte populara in Bangkok. Calitati: multe proteine.

4. Balut - populara in Filipine si Vietnam. Ingrediente: mici ratzuste in formare, consumate direct din oua incubate timp de cateva saptamani.

5. Pui vii de caracatita - mici si jucausi, elastici si crantzanitori, intr-o farfurie sau intr-un bol asiatic (mai ales corean). Calitati atribuite: cresc pofta de viata ( ..sau de alte feluri de mancare).

6. Peste otravitor ( FUGU) - delicatesa japoneza. Calitati: nepreparata cu atentie, mancarea te poate ucide la propriu, prin asfixiere si paralizie (cativa curajosi mor anual din asta cauza, cica).

7. Pasta de liliac - populara in Tailanda, China, Guam. Ingrediente: lilieci fierti in apa sau lapte, apoi mixati cu diverse mirodenii.

Mai aproape de noi .. si de pretentiile noastre de modernitate:

8. Casu Marzu - specialitate de branza traditionala in Sardinia. Ingrediente: branza in putrefactie, pana in stadiul in care devine cuib de larve. Desi interzisa oficial prin lege, continua sa fie produsa de localnici, poate fi procurata pe piata "neagra" si consumata cu tot cu...larve. (..stiu cel putin 2 geografi de la noi care au experimentat..)

9. "Stink heads" sau capete de somon aflate in putrefactie - o delicatesa din Alaska. Ingrediente: cap de somon pus la fermentat cateva saptamani, ingropat in pamant.

O alta specialitate foarte apreciata in Alaska este

10. Jeleul din nas de elan

Ce ati mai adauga la lista asta, de pe meleagurile noastre?

Tot de la geografii nostri adunate.. eu as pune SANGERETELE - ciorba din sange de porc, procurat la taierea acestuia (in zona Barladului), sau, daca schimbam regiunea, si pastram denumirea, un soi de omleta din sange de porc (mai spre nordul Moldovei).

vineri, 14 mai 2010

GHOST HUNTING in PRACTICA GEOGRAFICA 2010

Pe muzica rascolitoare a CD-ului Galben, si starnite de povestirile din cripta ale Madalinei, fantomele si OZN-urile din Padurea Baciu au bantuit cu succes practica noastra ...

Asa ca, unii mai speriati, altii dimpotriva, entuziasmati..




















..cu totii am ajuns fascinati de magie si fenomene paranormale...dovada si desenele de mai jos:


























Totul a inceput, de fapt, undeva la poalele
Ceahlaului, cand am descoperit, fara sa vrem, intrarea catre TWILIGHT ZONE ...













La inceput nu
ne-am prea dat seama despre ce era vorba, pana au inceput experientele stranii:
- voci cristaline (amabile chiar), la ceas de seara, in camera 62,

- decoruri desprinse din filme SF

















- o serie de disparitii
misterioase:
a. o carte de oaspeti semnata de insasi Nicoleta Luciu

b. berea neagra a lui Mihai

c. un obiectiv turistic gen Fata Morgana (dupa fiecare kilometru parcurs in plus , indicatoarele aratau, inevitabil, inca 5 km pana la destinatie), pe care in zadar l-am cautat, mai bine de 2 ore - the... MISSing Waterfall

d. pe Hansel si Gretel i-am pierdut de mai multe ori, atat in padure (pe drumul catre Scarisoara), cat si pe strazile Clujului

- metamorfoze inedite: parul unora s-a albastrit; raul Tarnava Mica a fost inlocuit pe harta de Taverna Mica;















- efecte ciudate resimtite la consumul a diferite lichide:
a. FANTA MADNESS (pe primul loc) - desi consumata de doar 2 persoane , efectele ei s-au resimtit ore bune asupra urechilor si bunei-dispozitii a inca 45 de indivizi

b. Izvorul Minunilor - ne-a facut pe toti mai tineri si mai frumosi, in cateva secunde
c. alte lichide neidentificate care au amortit/dezmortit, periodic, jumatatea din spate a autocarului

Unii, mai temerari, au vrut sa dea piept cu spiritele sturlubatice.. Dupa cateva zadarnice expeditii nocturne prin padure si o spirala mestesugita la the... Pissing Waterfall,














..spiritele s-au hotarat, intr-un final, sa ni se arate. Uneori ... in forme clasice - lumini
te razlete surprinse de aparatul foto

.













...alteori in forme complet neasteptate, precum:
- cea a unui rechin ce ne urmarea de zor, in plin oras si plina zi


- un liliac si a un urs prinsi in tavan

- un neasteptat dans al celor 6 Iele dezlantuite in sala de mese de la Durau..










vineri, 6 noiembrie 2009

HOTELURI NEOBISNUITE. WEIRD HOTELS.

Ca tot veni vorba, de curand, despre baza de cazare turistica....
Toata lumea a auzit, macar din Seinfeld, de asocierea intre sertare si chinezi. Mai putin celebra este insa cea dintre japonezi si capsule.
Binecunoscuta manie a asiaticilor pentru chestii ergonomice se reflecta inclusiv in domeniul turismului: in Osaka - Japonia, Kisho Kurokawa a venit cu ideea primului hotel-capsula, in 1979. Camerele acestuia sunt niste sertare ceva mai mari, de cca 2 x 1 x 1.5 m, dotate cu televizor, internet etc, iar numarul lor poate ajunge pana la 700. Clientii beneficiaza de bai comune, restaurant, piscina si.. scari ca sa se catzere in camera.



Tevile au fost transformate in camere, in Austria.


Celica, in Ljubljana, este o inchisoare transformata in hostel pentru tineri.

In Sao Paulo, Exploranter este hotelul special creat pentru clientii pregatiti sa incerce experiente noi: un camion Scania cu remorca, de 25 tone , in care sa afla o bucatarie, lounge si 25 de locuri de dormit. Un tur cu Exploranter iti ofera o varietate de moduri de a descoperi Brazilia: in balon, calare, cu masina, motocicleta, ATV-uri, drumetii, rute istorice, gastronomie, podgorii, situri arheologice, pescuit, rafting, bird watching, rodeo si scufundari.




Kind of English…

1. Perhaps everybody heard (at least from Seinfeld) of the association between Chinese people and drawers. Less famous is that relating Japanese people to …capsules.
The well-known Asian passion for ergonomic things is reflected even in the tourism facilities: in Osaka- Japan, Kisho Kurokawa imagined the first capsule hotel, in 1979. The rooms are up to 700 modular plastic blocks, 2 x 1 x 1.5 m, provided with television, wireless internet connectivity etc. Clients are provided with restaurants, pools and...stairs to climb to their rooms.
2.Celica, in Ljubljana, is an ex-military prison turned into a youth hostel.
3. Pieces of concrete sewage pipe in Austria have been fitted with beds. Clients pay only what they think they are worth.
4. In Sao Paulo, Exploranter is a hotel for the tourists ready to explore new things: a 25-ton Scania truck and trailer which houses a lounge, a kitchen and 28 beds. A tour with Exploranter allows you to discover Brazil through a variety of activities like hot air ballooning, horseback riding, cycles off road rally, motorbikes, quads, trekking, historical routes, gastronomy, vineyards, archeology, fishing, rafting, bird watching, rodeos and scuba diving.

duminică, 6 septembrie 2009

TWILIGHT TOURISM

O sa vă întrebaţi probabil care este legătura între TWILIGHT-mania şi blogul acesta? Ei bine, inevitabil şi indubitabil …TURISMUL.
……Şi nu oricare, ci TURISMUL POP CULTURE. Adică vizitarea locurilor în care s-au turnat filme celebre (HOLYWOODUL deţinând un loc fruntaş aici) sau a altor locaţii ce apar în videoclipuri, romane etc. ….Şi, cum de un an de zile virusul TWILIGHT face mai multe victime decât oricare confrate de-al său (aviar/uman/informatic), normal că au apărut imediat şi primii TWILIGHT-turişti, adică (hi hi !) … obiectul muncii noastre. Aici se încadrează şi domnişoara din pozele de mai jos, ce reface extaziată, în Canada, traseul filmărilor din seria a doua din Twilight - NEW MOON.
Sursa : http://www.vancouversun.com

…Personal, dincolo
de vampiri şi pop-culture tourism, m-am bucurat să redescopăr în Twilight muzica care-mi place (şi playlist-urile propuse de autoare), mai ales Muse, Placebo, Blue October , Audioslave etc.

















…………..
Dar, ca sa revenim la Pop-Culture Tourism, se pare că vampirii de azi sunt rivalii sau urmaşii exploratorilor intergalactici de altădată. Cine n-a auzit de celebra « Space. The final frontier… » (probabil mulţi din anul I şi II…). STAR TREK, o altă franciză ce a produs furori şi fani timp de peste 3 decenii, a scos din anonimat la vremea sa, fără să vrea, şi un mic orăşel tot din Canada – Vulcan, din provincia Alberta.

……….In lipsa unor vampiri sau Marii sângeroase, dar în schimb menţionaţi în film ca share-uind acelaşi loc de baştină cu personajul Mr. Spock din film, localnicii din Vulcan s-au gândit să şi profite de această reclamă neaşteptată pentru a atrage Star Treck-turişti. catre meleagurile lor. Gospodari, ei au creat un parc turistic tematic în jurul serialului de succes şi chiar o convenţie anuală a Star Trek-ishtilor intitulată (kriptik !) VulCON : Spock Days/Galaxyfest.

Asta asa, ca o alternativa la cei ce blameaza cu zel scoaterea de la naftalina a lui Dracula, mai ales in vremuri din astea,cand vampirii sunt pe val iar nevoia de sange pe pereti atinge cote alarmante..
*



Kind of English…

You’ll probably wonder about the link between TWILIGHT series and this blog. Well, of course, again and inevitably, it’s all about…. TOURISM.

and particularly about POP-CULTURE TOURISM. Meaning traveling to locations featured in famous movies (Hollywood being a representative destination), in literature, music videos or any other form of popular entertainment.

And, as starting more than a year ago, the TWILIGHT virus has made more victims than any other of its relatives (animal/human/online ones), it’s natural to have also produced the first TWILIGHT tourists, and, of course, the object of our interest... Just like the young lady in the pictures below, who has ecstatically re-done the itinerary of NEW MOON.

…..Beyond sensitive vampires and pop culture tourism, I personally enjoyed (re) discovering some of the music I like, from the play lists proposed by the writer: especially Muse, Placebo, Blue October Audioslave etc.

.. And, coming back to POP-CULTURE TOURISM, it seems that nowadays vampires are competing with yesterday’s intergalactic explorers. And who doesn’t know the line about Space. The final frontier…” (probably a lot..)?

…..STAR TREK is another famous movie franchise that produced thrills and fans for more than 3 decades, also extracting from the black anonymity a little town in CanadaVulcan (Alberta).

Lacking bloody vampires or Marys, but mentioned in the movie as sharing the same birth town with the character Mr. Spock, the inhabitants of Vulcan have found a way to capitalize this advantage and attract Star Trek-tourists. They’ve created a Star Trek -themed tourism station and an annual convention (cryptically..) named VulCON: Spock Days/Galaxyfest.

And this is could be a response to those blaming a media rebirth of the old, famous Romanian Dracula, in these times, when vampires are so in and the need for bloody news so high...



luni, 31 august 2009

vineri, 28 august 2009

BUNGEE JUMPING IN CHEILE RASNOAVEI

Experimentand bungee jumpingul.Cheile Rasnoavei.

Partea cea mai grea este la numaratoare. 3, 2,1 si...SARI! Apoi urmeaza reculul, care te face sa te simti ca un presh bine scuturat de o gospodina sarguincioasa (foarte hotarata sa-si impresioneze soacra sau sotul).

Zborul e scurt, nu ai timp sa inregistrezi prea mult din imaginile ce ti se deruleaza rapid in fata ochilor si care nu sunt decat Picea Abieshi, Abieshi Alba si stanci, si in nici un caz momentele cruciale ale (prea..)scurtei sau lungii tale vieti (bla bla bla)*. Dar probabil ca depinde la la om la om..

Ceea ce ramane dupa, e senzatia ca ai facut ceva straniu si ca a meritat macar o data in viata (de preferinta la salariu, caci costa ceva..). A, si durerile de glezne, umeri, spate etc, din nou, in functie de cat de fortzos si mers la sala esti, banuiesc. Iar cand singurul sport pe care il faci e butonatul la calculator si urcatul scarilor din facultate, oasele iti sunt scuturate ceva mai dur…Dar, inca o data, merita.

In final insa, partea cea mai ciudata e cand nici dupa scufundari la 10 m adancime (fara a sti sa innoti si cu fobia de apa in sange) sau salturi de la 135 m altitudine, tot nu reusesti sa simti adrenalina.. THIS is really freaky !

* Filmuletul cu saltul e in faza de postproductie si urmeaza sa-l afisez.


Si acu ceva mai mult despre bungee jumping, pentru interesati sau curiosi.

Originile bungee jumpingului.

......Sariturile cu coarda elastica (asta inseamna de fapt « bungee », in slangul din Noua Zeelanda) se pare ca isi au originea intr-un vechi ritual - Gkol, practicat in Insula Pentecost din arhipelagul Vanuatu. Este vorba despre un obicei al tribului Bunlap, asociat cu sarbatoarea culesului recoltei, si menit sa asigure bogatia acesteia dar mai ales sa testeze barbatia si curajul membrilor de sex masculin ai tribului (femeile Bunlap se intelege de la sine ca-s curajoase, de vreme ce-i suporta zilnic pe acesti aruncatori cu capul in tarana... , si asta fara Vuittoane, Jimmy Choo sau telenovele care sa mai atenueze socul imaginilor respective, bune doar de stirile de la ora 5 ..). Exista chiar si o unitate de masura a barbatiei, constand in mai multe niveluri ale platformei /turnului de pe care sar masculii tribului, cu capul inainte si picioarele legate de liane. Doar o suprafata inclinata cu pamant mai afanat este menita sa amortizeze impactul acestora cu Mother Earth.

...

........Un documentar realizat de BBC in anii 50, in legatura cu aceste obiceiuri ce inlocuiesc concursurile de la Festivalul Berii de pe la noi, a starnit interesul unor curajosi de la Clubul Sporturilor Periculoase din Oxford University. In 1979, 5 dintre membrii clubului faceau primele salturi, de pe Clifton Suspension Bridge. Arestati pe loc, cei 5 au dat startul unei adevarate revolutii in domeniul sportului. Bungee jumpingul a inceput sa castige din ce in ce mai multi adepti ai extremelor (depresie sau extaz), fiind practicat in din ce in ce mai multe locuri, mereu cautandu-se depasirea cotelor de inaltime sau adrenalina.
Primul salt comercial a fost facut in Queenstown, Noua Zeelanda, in 1988, de catre A. J. Hackett. Azi curajosii sar de pe poduri, stanci, cascade, cladiri, din elicoptere sau baloane …(unii doar din sarite/pepeni/tzatzani)

….Potrivit Cartii Recordurilor Guinness, care inregistreaza insa doar sariturile de la punct fix , cel mai inalt punct de bungee jumping este Macau, din China (233 m). Dincolo de faptul ca sunt multi care spun ca ei au sarit de cel mai sus, se pare totusi ca cel mai inalt salt a fost facut in 1995, in Coreea de Sud, de la circa 1000m, dintr-un balon.


.........In Romania, instalatia de la Vidraru este a doua ca inaltime din Europa (166m), dupa cea de la barajul Verzasca, din Elvetia (220 m), pe care a reusit s-o surclaseze doar pentru doi ani, in timpul in care cea elvetiana a fost inchisa, in urma unui accident. In Cheile Rasnoavei, saltul se face de la 135m, iar partea inedita e faptul ca te arunci dintr-un fel de cosh (nu din ala tratat la cosmetician) ridicat de un scriptete actionat manual, de catre doi barbati vanjoshi. Asa ca, pentru cei intens mancati de indoieli, urcarea de 25-30 minute e un prilej excelent de a-si re(re,re,re…re)vizui optiunile.


Si...a kind of English translation.

Bungee experiences.

.....The worst part comes when you here the counting: 3, 2,1 JUMP! And then the recoil makes you feel like a carpet duly shaken out by a perfect housewife (determined to impress her mother in law).

......The flight is very fast, you have no time to notice to much of the images displayed in front of your eyes. It’s all about trees and cliffs and not at all about crucial moments of your (too..) short or long life (bla bla bla). But I suppose that it depends on every person..

.....What remains after is the feeling of heaving done something strange but worthy, even for once in your lifetime (preferably on your wage day, because it kind of costs..). Yes, and also the ankle and shoulder aches, which depend on how strong you are, I suppose . But when the only sports you practice are pressing your computer keyboard and climbing the stairs of the university building, your bones are clearly more painfully shaken.. But, once again, it worthes.

....But in the end, the oddest part is when, after diving at 10 meters depth (without knowing how to swim and with a lifetime water fobia in your blood) or after jumping from 135m of height, you still can’t feel the adrenaline rush.

THIS is really freaky!

And now, a few words about bungee jumping, for those interested or curious.

Origins of bungee jumping.

.....The jumps with elastic ropes (the term bungee designes an Elastic Strap, in the New Zeeland slang) have their origins in an ancient ritual – Gkol, performed by the members of Bunlap tribe, in the Pentacost Island (Vanuatu archipelago). It is a old ritual associated with the fig harvesting festival, intended to insure rich harvests but, most of all, to test the courage and the manhood of the Bunlap male members (the courage of women being implied, as they are brave enough to support these land divers…, without Vuitton purses, Jimmy Choos or soap operas to diminish the effect of the horrible accidents..). There is also a measuring instrument of their manhood consisting in the different levels of the tower they use to jump off, head first and with the ankles tied by liana vines. Only a sloping surface of softened earth is supposed to provide some kind of protection, partially absorbing the impact with Mother Earth.

........A BBC documentary about these rituals, broadcasted in the 55’s, inspired the Oxford University Dangerous Sports Club. Five of its members performed the first bungee jumps, in 1979, from the Clifton Suspension Bridge. Arrested immediately afterward, the 5 jumpers had started a sports revolution.

.........Bungee jumping has started to attract more and more supporters, being performed in a lot of places, always trying to overstep the altitude and adrenaline limits. The first commercial bungee jumping site was made by A. J. Hackett, in 1988, in Queenstown, New Zeeland. Nowadays people jump from bridges, cliffs, falls, buildings, hot air balloons or helicopters….

According to the Guinness Records Book, which register only the jumps from a fix point, the highest bungee jumping point is Macau, in China (233 m). Beyond the fact that a lot of jumpers say they had the highest jump, it seems that the highest was made in 1995, in South Coreea, from a hot air balloon (about 1000m).



.......In Romania, the bungee jumping platform from Vidraru is the second highest in Europe (166m), after the Verzasca bridge, in Switzerland (220 m). When the last one was closed for 2 years, because of an accident, Vidraru was the highest one in Europe. In Cheile Rasnoavei, you can jump 135m, and the interesting and unique thing is that the basket getting the jumper and the instructor at 135 m is manually activated by two brave men. Thus, the ascension takes about 30 minutes, while the indecied persons can re (re,re,re…re)examin their options.


marți, 16 iunie 2009

EXTREME TOURISM - CAMINITO DEL REY




















La sugestia unui proaspat absolvent de Turism (Lucian R) si spre folosul proaspetilor boboci in Turism, iata o noua destinatie interesanta pentru iubitorii (si mai ales detinatorii) de sangre caliente si de senzatii tari: EL CAMINITO DEL REY.
****Asadar, clientela tinta: turisti alocentrici, alpinisti, high, inconstienti, depresivi, certati cu legea...
Din aceeasi gama cu Huashan Mountain, este vorba de un traseu turistic mai degraba informal (caci, oficial, accesul este interzis din 2000, datorita gradului foarte ridicat de risc, atestat de altfel de decesul unor turisti), dar extrem de spectaculos, fapt pentru care e gasit si intens parcurs de dependentii de adrenalina.

****Localizare:Traseul se afla in defileul El Chorro, din sudul Spaniei, langa Malaga, intr-o zona foarte cunoscuta de practicantii turismului extrem (ai alpinismului, in special): pe aici e accesul catre Makinodromo, un sector foarte renumit pentru climbing.
****Istoric: Traseul El caminito del Rey a fost construit intre 1901-1905 si-si datoreaza numele regelui Alfonso XIII, care l-a inaugurat, odata cu finalizarea barajului construit pe raul Guadalhorce. Cararusha Regelui (cam asa s-ar traduce) urmareste peretele canionului si are cam 1 m latime, mai multe portiuni lipsa (de aici si riscul ridicat de a cadea cam 300 m in gol sau.. in valurile lui Guadalhorce) si peisaje superbe in jur. Era folosit de localnici, in trecut, pentru a se deplasa intre hidrocentralele construite langa doua cascade din apropiere: Chorro si Gaitanejo. Pe viitor, se pare ca autoritatile spaniole tin sa profite mai mult de potentialul acestei zone, amenajand-o si reintroducand-o in circuitul turistic.
****Avantaje: cei care cedeaza nervos la prima intalnire cu Caminito del Rey (din specia celor ce sunt raportati rataciti cu haine si pantofi de firma in Bucegi... sau a celor ce urca Raraul in shlapi si cu combina racnind manele pe umar...) pot fugi repede la Mediterana, s-o faca pe sardina la soare, band o cerveza sau un vin de Malaga.
****P.S.1. Astept sugestii pentru destinatii similare din Romania.
****
P.S.2. Astept prima agentie de turism infiintata de studentii mei, profilata pe o forma de turism de nisha. Vin cu forfecutza la inaugurare...:D
*

duminică, 14 iunie 2009

EXTREME ROMANIA

Romania - the land of choice? Oricat de neimbietor d.p.d.v. turistic e celebrul cantec mogasian, titlul sau se apropie de adevar. Acum nu stiu si cati turisti (afoni?) o sa ne invadeze dupa ascultarea lui...

Si, daca vorbim de logo-uri de succes, de ce nu Romania - tara lui Papura Voda? ca sa promovam Delta Dunarii...

....sau Romania - Tara Nimanui, poate atragem turisti ce stau prea inghesuiti la ei acasa.., sau turisti excentrici si alocentrici, precum cei ce-si cumpara proprietati pe Marte (Romania cu ce-ar fi mai prejos?)
Si mai bine cred insa ca se potriveste Romania - Tara tuturor Posibilitatilor?! cred ca e cel mai onest mod de a promova ale noastre plaiuri mioritice. Ma tem insa ca si Mioritza e un brand de mult perimat, si chiar daca expresia ramane inca foarte poetica, sunt alte animale care ar putea avea mai mult succes azi, printre care maidanezul romanesc, cainii cu covrigi in coada, pisica care priveste in calendar, vitelul de la Poarta Noua, capra vecinului si, nu in ultimul rand, o multime de specii de ursi:

- ursul maidanez,


- ursul pacalit de vulpe (specie relicta)


- ursul dansator (concurentul caprei de Craciun)


- ursul cershetor.. de junk food



... ursul care s-a mutat la vila ..etc


- ursul abuzat in scop turistic (sta la pozat) si ursul depresiv (captiv sau pensionar de circ), cazuri sociale grave, soldate cu infiintarea in Romania, a celei mai mari rezervatii de ursi din Europa: rezervatia LibEARTY din Zarnesti, intinsa pe 70 ha si mediatizata de Animal Planet si National Geographic.

Partea foarte interesanta e faptul ca ultimele specii trebuie tratate deja ca obiective turistice, atat pentru turismul stiintific (vezi interesul posturilor TV de profil) cat si pentru o forma noua (bearitica) de turism romanesc. Pentru turistii dependenti de adrenalina, varianta mai ieftina la aruncatul in cap (Bungee jumping) este aruncatul in bratele Ursului Brun (Bear Jumping), sport la indemana oricui, imediat ce faci coltul unei strazi din Brasov, Sinaia, Predeal si alte viitoare localitati unde autoritatile vigilente si cu fler turistic debarcheaza aceste minunate exemplare ale faunei locale (ultima data se pare ca i-au napadit de bucurie pe niste bieti vranceni si mai ales pe oile lor...).
Asa se face ca, in Romania, Tara tuturor Posibilitatilor, puteti face extreme (wild) tourism in mijlocul orasului, sau varianta mai light a acestuia - Bear Watching/Feeding/Meeting... fara a cheltui prea multi bani sau timp de deplasare. Resurse turistice avem suficiente in acest sens (in Romania cica ar fi cam jumatate din exemplarele de ursi ale Europei). Mai mult, succesul acestei retete este asigurat, dovada fiind interesul in randul turistilor si reporterilor straini, veniti special sa practice aceasta noua forma de turism urban din Romania.
Iar ca pachet turistic complet axat pe acest tip de obiectiv, propun:
- updatarea povestii Fratilor Grimm - si lansarea unei legende nationale, construite in jurul intalnirii dintre Ileana Cosanzeana Udrea (Scufitza Rosie) si Ursul Brun Carpatin (a propos, rolul Ilenei tocmai fu jucat ieri noapte de doi tineri aventurieri in Bucegi..)

- si, bineinteles, nelipsita alternativa la cantecul Romania - the Land of Choice:

sâmbătă, 30 mai 2009

IDEI DE VACANTA - EXTREME SPORTS IN ROMANIA

Pentru că tot se apropie vara şi pentru că mulţi se întreabă unde şi cu ce (bani?) îşi vor fabrica ceva aventuri de povestit apoi la gura sobei sau în sesssiune, când au chef de învăţat şi pofte culinare de enumerat, iată câteva idei de vacanţă pe plaiuri mioritice.
Şi pentru că tot (cică) ar trebui să ne promovăm ţara.. (şi altfel decât cu cântece de Marius Moga) ..şi să demonstrăm că trăim şi studiaţi într-un LAND OF CHOICE, propunerea nr.1 ar fi:

..... SIBIEL - PARK DE AVENTURĂ (la 30 km de Sibiu), recomandat în special dependenţilor de adrenalină (numărul lor fiind în creştere..:D), de cofeină şi de chewing gum.
Din fericire pentru ei şi pentru cei ce predau Geografia Turismului.., aceştia îşi pot reveni măcar parţial din sevraj şi în România, şi cu altceva în afară de Weed Shopuri. Asta pentru că au apărut şi primele parcuri de aventură de pe la noi, în the land of choice, după cum vă spuneam.
Aşadar pentru ei şi pentru alţi curioshi, parcul din Sibiel oferă senzaţii really .."HIGH"cu:
- Tiroliană

- Circuit in copaci: escalada, rapel, podul indianului,trecerea pe liane, podul miscator


- initiere in alpinism
Iar pentru soft adventurers, sau turiştii psihocentrici (ori psihotici, după opinia unui GT2-ist very creative...) - adică ăia mai fricoşi..şi conservatori:
- Orientare turistică : căutarea comorii (mai nou a OII ROZ)
- Trasee turistice (tematice - Scufitza Roshie, Ursul Păcălit de Vulpe..)

.. iar pentru că tot se face mare vâlvă în jurul cântecelor de lansare ale turismului românesc, mi se pare că următorul rivalizează puternic cu cel recent scos pe piaţă de minister (Bau Bau fiind, de ce nu ?, vacantza noastră în România)



luni, 25 mai 2009

PRACTICA LA SUPERLATIV

Iată şi ecourile practicii şi ale clopotzelului buclucash, care, pe lângă panică şi stupoare (atunci), au creat deja (azi) 2 legende şi poate chiar, Doamne fereşte!, un trend!!! Cine ştie ce le va mai trece prin cap celor ce urmează să experimenteze practica la geografie, doar că să ajungă acolo unde au ridicat ştacheta cele 2 autocare.. !! Câţi temerari vor mai porni oare în căutarea Lânii de Aur Roz ..?!!

După toate peripeţiile care au condimentat susnumita practică, cireaşa de pe tort a fost marea Gală a Laureaţilor organizată marţi, 19 mai, de Liga Studenţilor Geografi şi Geologi. Patru echipe s-au luptat pentru marele premiu, fiecare scoţând din mânecă dovezile încercărilor prin care au trecut timp de o săptămână: confruntarea cu Şarpele de Caraş Severin (parcă!), lupta cu setea în faţa unor sticle pline de vino-ncoace, epopeea căutării Oii Roz şi a Clopotzelului de Măldărăşti sau găsirea răspunsului la eterna întrebare "6 cai".. Şi toate le-au făcut cinste..
Se pare însă că încercările celor de la Hidro Meteo şi Turism anul II, convertiţi ad-hoc din Simoleg în OAIA ROZ, au fost cele mai spectaculoase, stârnind ropote de aplauze din partea audienţei, creşterea pulsului în rândurile participanţilor şi conducătorilor de practică, şi vise frumoase/planuri măreţe în rândul bobocilor de anul I prezenţi în sală.








Una din probele de foc: scosul apei din piatră seacă.. (foto: Alexandru Andrei, GT2)

















..sau bungee la Podul lui Dumnezeu (foto: Alexandru Andrei, GT2)
















.. ori ascuţitul auzului în şinele căii ferate şi ... mutatul zidurilor din loc











...proba de rezistenţă sub Irezistibila Poarta a Sărutului













.. sau (de ce nu?) definirea muşchilor abdominali cu ciorbă de gulash (foto: Mihai Tiron, HM2),
..ori sesizarea asemănărilor izbitoare între trilul de manele şi soundul house (n-am poza!!), aruncatul cu sărbătorita (în tavan) şi muuulte altele..


Aşa se face că premiul I şi o Cupă de Aur (Roz) au mers la echipa Oaia Roz, locul 2 a fost ocupat de echipa Io şi Fracii mei, locul 3 de echipa Şase Cai cu Clopotzei (Ştiinţa Mediului II), iar pe locul al 4-lea echipa Boltz.














(ochii roşii sunt de la prea mult uitat după Oaia Roz..)



Iar dacă vreţi să vă convingeţi singuri cât de frumoasă poate fi practica la geografie, iată o mostră aici, mai jos, după care, şi mai bine, construiţi-vă singuri povestea, din propriile experienţe care vă aşteaptă la vară sau la anul viitor. Şi nu uitaţi că trebuie să vă egalaţi sau chiar să vă depăşiţi predecesorii!!!


Trebuie să precizez că, nitzel blurrrrata, conversia nu redă decât 25% din ce-a fost acolo!!!